Terapia blokadą sterydową

Leczenie metodą Blokady sterydowej

Definicja: system leczenia zachowawczego bazujący na wykorzystaniu sterydowych leków syntetycznych. Celem terapii jest szybkie wyhamowanie reakcji zapalnej i obrzękowej. Metoda jest wskazana ostrych zapaleniach stawów, ścięgien, przyczepów mięśniowych, a szczególnie w ostrym zapaleniu korzenia nerwowego w przebiegu dyskopatii (przepukliny krążka międzykręgowego).

Efekt podania sterydu można porównać do gaśnicy gaszącej pożar bez znaczenia o jakim charakterze, bez odziaływania również na przyczyną. Jest to postępowanie wyłącznie doraźne.

Nie jest to wprost leczenie przeciwbólowe, ale dzięki szybkiemu zablokowaniu zapalenia i obrzęku taki efekt uzyskujemy. Początek działania sterydu to 48 godzin, średni czas działania od kilku do kilkunastu tygodni. Przeciwskazanie do stosowania sterydu to: chwiejne nadciśnienie tętnicze, jaskra, chwiejna źle kontrolowana cukrzyca, depresja, zmiany skórne. Przeciwskazania dotyczą  również stanu miejscowego skóry na drodze podania leku, takie jak aktywna infekcja.

Procedura jest jednoczasowa (to znaczy zaraz po otwarciu opakowania sterydu podawany jest zazwyczaj w połączeniu lekiem znieczulającym. W wybranych przypadkach procedura może być powtarzana. Dawkowanie zależy od indywidualnych wskazań.

Wskazania: zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa z ostrym zespołem bólowym.

Przebieg zabiegu: dezynfekcja pola, kontrola USG, wkłucie dostawowe lub okołostawowe, rozprowadzenie leku, opatrunek

Wyniki terapii: terapia stosowana jest w naszej klinice od 2010 roku, zastosowaliśmy ją u ponad kilkunasty tysięcy pacjentów. U pacjentów, którzy dobrze tolerują sterydy, wyniki są szybkie i spektakularne jednak celem leczenia jest wyłączenie ostrego bólu i przygotowanie pacjenta do rehabilitacji lub innej procedury np. terapii aktywnej biologicznie (Orthokine, Goldic, PRP, kolagen).

Możliwe powikłania i działania niepożądane: infekcja w miejscu nakłucia, zapalenie i obrzęk stawu, odczyn alergiczny na lek, krwiak w stawie, przejściowe nasilenie bólu związane z efektem objętościowym, podrażnienie błony maziowej, efekty ogólnoustrojowe – zwyżka glikemii, ciśnienia tętniczego, nasilenie depresji, nasilenie zmian skórnych, rumień na twarzy, wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

Zabiegi wykonuje: dr Piotr Godek