Terapia PRP

Leczenie metodą PRP  

Definicja: system leczenia zachowawczego bazujący na wykorzystaniu czynników wzrostu zawartych w płytkach krwi. Celem terapii jest uzyskanie efektu przeciwobrzękowego, przeciwzapalnego, gojącego i regeneracyjnego. Metoda wskazana jest w leczeniu objawowym zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych (bark, ręka, biodro, kolano, stopa i inne), stawów kręgosłupa, w uszkodzeniach tkanek miękkich – urazy ścięgien, więzadeł, mięśni oraz ich przyczepów (entezopatie).

Efekt podania PRP jest obserwowany w ciągu kilku do kilkunastu tygodni, nie jest to procedura działająca przeciwbólowo wprost, ale pośrednio poprzez redukcję stanu zapalnego i obrzęku. Zaraz po zabiegu możliwe jest nasilenie dolegliwości jako skutek rozpadu płytek krwi. Przeciwskazania bezwzględne do stosowania PRP to czynna choroba nowotworowa i czynna infekcja, zaś przeciwskazaniem względnym (obniżającym skuteczność terapii) jest bardzo niski poziom płytek we krwi. PRP może być podawany łącznie z kwasem hialuronowym jako „koktajl” lub gotowy produkt (dodany do fabrycznie przygotowanego podłoża z kwasem hialuronowym – system DPG). To rozwiązanie jest bezpieczne dla seniorów, u których leczenie operacyjne jest niewykonalne lub przeciwskazane. W zależności od składu PRP może mieć formę PRF (postać fibrynowa), APRP (postać do proloterapii), PRP GLO (podwójne zagęszczenie bez fibryny), PRP Angel (terapia wysokiej objętości). Procedura jest jednoczasowa (to znaczy zaraz po pobraniu krwi i jej opracowaniu preparat uzyskany po odwirowaniu jest podawany), ale może być podawany wielopunktowo (proloterapia) lub do kilku stawów (PRP Angel). O formie PRP najlepszej z punktu widzenia potrzeb pacjenta decyduje lekarz prowadzący. W razie potrzeby PRP może być powtarzane. Iniekcje są wykonywane pod kontrolą USG (wyjątek stanowi proloterapia). Dawkowanie zależy od indywidualnych wskazań.

Wskazania: zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, niektóre uszkodzenia chrząstki stawowej, niektóre uszkodzenia łąkotek, uszkodzenia tkanek miękkich  – entezopatie, tendopatie, uszkodzenia więzadeł.

Przebieg zabiegu: pobranie krwi, odwirowanie, pozyskanie materiału, dezynfekcja pola, kontrola USG, wkłucie dostawowe lub okołostawowe, rozprowadzenie PRP, opatrunek

Wyniki terapii: terapia stosowana jest w naszej klinice od 2015 roku, zastosowaliśmy ją u kilku tysięcy pacjentów. Opublikowaliśmy nasze wyniki leczenia dotyczące PRP Angel w czasopiśmie Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja

https://ortopedia.com.pl/resources/html/article/details?id=228301

Możliwe powikłania i działania niepożądane: infekcja w miejscu nakłucia, zapalenie i obrzęk stawu, krwiak w stawie, przejściowe nasilenie bólu związane z efektem objętościowym i rozpadem płytek, podrażnienie błony maziowej.

Zabiegi wykonuje: dr Piotr Godek