Terapia Kolagenowa

Leczenie metodą Kolagenową  

Definicja: system leczenia zachowawczego bazujący na wykorzystaniu roztworów zawierających kolagen wieprzowy z dodatkami minerałów lub preparatów roślinnych. Celem terapii jest uzupełnienie ubytków kolagenu w przebiegu procesu zwyrodnieniowego, metoda wskazana jest w zmianach zwyrodnieniowych stawów obwodowych (bark, ręka, biodro, kolano, stopa i inne) oraz w pewnych ściśle określonych wskazaniach w obrębie kręgosłupa.

Efekt podania kolagenu można porównać do naprawy rusztowania, nie jest to więc wprost leczenie przeciwbólowe, ale dzięki poprawie stabilności i elastyczności powięzi, mięśni, więzadeł, ścięgien i regeneracji kolagenu w chrząstce stawowej możliwy jest efekt przeciwbólowy w obserwacji kilku tygodni trwający nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Przeciwskazanie do stosowania kolagenu są nadzwyczaj rzadkie, nie opisano w zasadzie alergii na kolagen wieprzowy, bo jest on struktura bardzo zbliżony do ludzkiego. Przeciwskazania dotyczą w zasadzie stanu miejscowego skóry na drodze podania leku, takie jak aktywna infekcja. W odróżnieniu od kwasu hialuronowego kolagen stosujemy częściej okołostawowo niż dostawowo, szczególnie często i z dobrym skutkiem jako tzw. proloterapia lub mezoterapia (płytkie wielopunkowe podanie). Nie jest przeciwskazaniem nawet krańcowo nasilony proces zwyrodnieniowy chociaż efekty jego zastosowania będą proporcjonalnie słabsze. Idealnym wskazaniem są zmiany zwyrodnieniowe z komponentą sztywności.

Procedura jest jednoczasowa (to znaczy zaraz po otwarciu opakowania kwasu hialuronowego jest on podawany), ale może być powtarzania co kilka tygodni w razie potrzeby (zawsze pod kontrolą USG). Dawkowanie zależy od indywidulanych wskazań.

Wskazania: zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, niektóre uszkodzenia chrząstki stawowej, niektóre uszkodzenia łąkotek, uszkodzenia tkanek miękkich  – entezopatie, tendopatie, uszkodzenia więzadeł.

Przebieg zabiegu: dezynfekcja pola, kontrola USG, wkłucie dostawowe lub okołostawowe, rozprowadzenie leku, opatrunek

Wyniki terapii: terapia stosowana jest w naszej klinice od 2015 roku, zastosowaliśmy ją u ponad kilkunasty tysięcy pacjentów. Generalnie nasze wyniki dotyczące stosowania kolagenu są porównywalne ze stosowaniem kwasu hialuronowe i są pozytywne. Opublikowaliśmy nasze wyniki leczenia w zakresie odcinka lędźwiowego w czasopiśmie Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja

https://ortopedia.com.pl/resources/html/article/details?id=197217

Możliwe powikłania i działania niepożądane: infekcja w miejscu nakłucia, zapalenie i obrzęk stawu, odczyn alergiczny na lek, krwiak w stawie, przejściowe nasilenie bólu związane z efektem objętościowym, podrażnienie błony maziowej.

Zabiegi wykonuje: dr Piotr Godek